DOPING

Gelecekteki Depo Kurulumlarında Teknolojik Üstünlük Sağlamak

  • 24-07-2019

Yüksek verimlilik ilkelerinin daha geniş ürün yönetimine somut yararları vardır. Bugün depoları verimlilik olarak etkileyen en önemli sorunlardan dördünün şunlar olduğu yaygın şekilde bilinmektedir;
1-Yanlış Envanter
2-Yedek İşlemler
3-Verimsiz Düzen
4-Etkin olmayan toplama işlemleri ve depo yönlendirmesi

Gelecekteki Depo Kurulumlarında Teknolojik Üstünlük SağlamakGELECEKTEKİ DEPO KURULUMLARINDA TEKNOLOJİK
ÜSTÜNLÜK SAĞLAMAK
Yüksek verimlilik ilkelerinin daha geniş ürün yönetimine somut yararları vardır. Bugün depoları verimlilik olarak etkileyen en önemli sorunlardan dördünün şunlar olduğu yaygın şekilde bilinmektedir;
1-Yanlış Envanter
2-Yedek İşlemler
3-Verimsiz Düzen
4-Etkin olmayan toplama işlemleri ve depo yönlendirmesi
 
Bu sorunların her birinin üstesinden gelebilecek ve sonuçta azaltılmış israf ile aerodinamik bir sürece katkıda bulunabilecek hiper yeterliliği sağlamaya yönelik kilit adımları atmak mümkündür. Tedarik zincirinin ve operasyonlarının bilindik veya bilinmedik hangi yöntemlerle çalışılırsa çalışılsın alınan kararlarının özünde yüksek verimlilik kaygısı vardır.
 
Radyo Frekansı Tanımlama Sistemleri(RFID) bu sorunların üstesinden gelebilecek çözümlerden biridir. Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) üç ana bileşenden oluşur: bir anten, kod çözücülü bir alıcı verici ve bir alıcı-verici veya RF etiketi. RFID, temassız kimlik okunmasını sağlayan kesintisiz bir kablosuz işlemdir.
 
Ek olarak, entegre yazılım ve yapılandırılmış donanım, birden fazla etiketin görüş alanına girmeden anında okunmasını sağlar. RFID, bize aşağıdaki faydaları sağlar;
 
-Günlük işlemlerde veri toplama kolaylığı ve hızı sağlar,
-Yeni lojistik süreçleri mümkün hale getirir,
- Organizasyona verimlilik kazanımları getiren fikirlerin, süreçlerin ve kontrollerin oluşturulmasına katkıda bulunur.
 
Günümüzde kullanılan geniş kapsamlı RFID teknolojisi, modern endüstrinin zorluğunu karşılamak için dizayn edilmiş UHF ve HF kodlama çözümlerini de içermektedir. Bununla birlikte geniş bir HF(Yüksek Frekans),UHF(UltraYüksekFrekans),PJM(FazJitterModülasyonu),NFC(Yakın Alan iletişimi) akıllı etiketlerini okuyabilen, yazabilen ve yazdırabilen CL4NX evrensel yazıcı ürün grubunu da kapsamaktadır. Etiketler, aynı zamanda insan tarafından okunabilir metin ve taranabilen barkodlar yazdırırken S84-EX OEM Baskı Motoru ayrıca sezgisel kullanım, yüksek hızlı baskı ve gelişmiş bağlantı özelliklerine sahiptir.
 
Bir diğer yenilik örneği ise Visual Warehouse çözümüdür. Visual Warehouse, barkodları ve RFID'i sanal 3B haritalama ve iç mekan coğrafi konumlandırma teknolojileriyle birleştiren lojistik merkezlerinde kullanım amaçlı öncü bir navigasyon sistemidir.
 
Visual Warehouse, geleneksel yer belirleme sistemlerine kıyasla 30 cm'lik bir hata payı ile üstün hassasiyetle ürünleri bulur. Entegre donanım ve yazılım teknolojileri çok çeşitli depo stillerini tamamlar. Visual Warehouse, üretkenliği optimize etmek için her bir toplayıcı veya kamyonun yerini belirleyerek gönderileri hızlandırır ve her ürünün özelliklerine uygun envanter / nakliye yönetimini planlar.
 
Sistem, kullanıcıyı, deneyimsel seviyeden bağımsız olarak, işlem kalitesini iyileştiren sezgisel bir üçgensel harita sistemi ve anlaşılması kolay sesli yönlendirme sistemi olan öğelere yönlendiren, uzaktan destek özelliğiyle daha verimli işçilik kullanımını destekleyen bir algoritmadır. Deneme sonuçları, geleneksel el terminallerine kıyasla bireysel sipariş başına yürüme süresinde %39 azalma gösterdi.  Visual Warehouse, en kısa yol algoritmasını oluşturmak için deponun 3 boyutlu bir kopyasını, işin gece verimini ve depo yöneticilerinin işgücü yönetimini göz önüne alarak planlama doğruluğunu geliştirebilmesini sağlar.
 
Kaynak:http://warehousenews.co.uk/2019/07/achieving-hyperefficiency-planning-for-the-warehouse-of-the-future/
Çeviri: Sercan DURAN /  Lojistisyen